OhmTech / Termék jellemzők / Components Analysis Capabilities


Components Analysis Capabilities

Below is a brief summary of the component analysis capabilities:

cylshell.gif

end_tori.gif

Hengeres héjak és fedelek (domború; sík): a program kiszámítja a minimálisan szükséges falvastagságot, a maximális megengedhető üzemi nyomását külső és belső nyomás terhelés mellett, szerelési és üzemi állapotban, korrodált falvastagság esetére is. Emellett kiszámításra kerül a minimálisan szükséges és a maximálisan megengedhető próbanyomás értéke.

cone.gif

Kúpos héjak: a program kiszámítja a minimálisan szükséges falvastagságot, a maximális megengedhető üzemi nyomását külső és belső nyomás terhelés mellett, szerelési és üzemi állapotban, korrodált falvastagság esetére is. Emellett kiszámításra kerül a minimálisan szükséges és a maximálisan megengedhető próbanyomás értéke, valamint a szükséges merevítés a kúp-henger áthatásnál.

compon13.gif

Merevítő gyűrűk: A legtöbb négyszögletes metszetű merevítő gyűrű kialakítás megadható és ellenőrizhető a VVD program segítségével. A merevítő gyűrű lehet külső vagy belső. A számítások a megfelelő korróziós pótlékot figyelmbe veszik.

compon2.gif

Körkörösség ellenőrzés: A modul meghatározza egy körkeresztmetszetű tartály körkörösségtől való eltérését minimum 24 egyenletesen elhelyezett mérési pont alapján. Ha a körkörösség meghaladja az 0.5%-ot úgy megengedhető külső nyomás számításánál ez a körkörösségi hiba figyelembe vételre kerül.

compon3.gif

Csonkok: A VVD program minden csonkkialakítást képes kezelni, legyen az ráültetett, beültetett, csőcsonk, kovácsolt csonk vagy akár lemezből hengerített csonk. Kapcsolódhat hengeres héjhoz, kúpos héjhoz vagy fedélhez, állhat egyenesen vagy szögben. A szükséges merevítetség (terület és hossz) ellenőrzésre kerül. A program figyelmbe veszi a hegesztési varratot és ellenőrzi annak megfelelőségét. Merevítő lemez a csonk mindkét oldalán elheyezhető amelynek hosszát és falvastagságát a program megjeleníti és ellenőrzi. A speciális helyzetű csonkok megfelelőségét a program az EN 13445 7.7 fejezete alapján ellenőrzi.

compon4.gif

Csonkok egymásra hatása: Csonokok helyzete a vizualizált beviteli módban könnyen ellenőrizhető, nem igényel egyéb adatbevitelt. Az elébbi adatok alapján a program ellenőrzi a csonkok egymás közti távolságát és az egyéb szerkezet részekre gyakorolt hatását. A szilrdsági ellenőrzés figyelmemmel van a csonk párok közti megfelelő merevítetségre. Ezek az ellenőrzések síkfedéen is elvégezhetők.

compon5.gif

Csonkterhelések: helyi terhelések a hengeres héjjon és domború fedélen elhelyezett csonkokon is ébredhetnek. A helyi terhelések okozta többlet igénybevételekből származó feszültségek meghatározását az EN13445 16. fejezete és a PD5500 G melléklete részletezi.

load_line.gif

Vonalmenti terhelések: Mind hosszirányú, mind kerület irányú vonalmenti terhelésekből származó feszültségek meghatározása EN 13445 16.6 fejezete alapján.

compon6.gif

Karimák: a modul segítségével gyakorlatilag bármilyen típusú és geometriájú karima szilárdsági ellenőrzése elvégezhető mind külső mind belső nyomásra. A program segítségével meghatározható az adott tömítés szivárgásmentes üzeméhez szükséges szerelési és üzemi csavarerő és meghúzási nyomaték.

compon7.gif

Szoknyák, alapgyűrűk és horgonyzó csavarok: A szoknya tervező modul kiszámítja a feszültségeket a tartály és szoknya áthatásánál és két további helyen a szoknyán, Ezen kívül a modul meghatározza az alapgyűrűben és a horgonyzó csavarokban ébredő feszültségeket is. A számításokhoz a program az EN13445 16.12 fejezetét használja. A szoknyán elhelyezett kivágások gyengítő hatását is vizsgálja a program, valmint meghatározza a szoknya leggyengébb pontját. A modul kiszámítja a közép tengely elhajlását melyet a kivágás okoz. A horgony csavarok méretezése a legnagyobb ébredő terhelő alapján történik. A VVD program számtalan előre telelpítet csavar méretet tartlmaz (Metrikus és angolszász). A csavarok ismeretében az alapgyűrű másodlagos merevítését is ellenőrzésre kerül. Mind a függőleges bordák mind a felső merevítő gyűrű falvastagsága ellenőrzésre kerül. Az alapgyűrű falvsatagságát az alapanyag megengedhető feszültsége a gyűrű szélessége és a gyűrűre ható felületi nyomás fogják meghatározni.

compon8.gif

Nyerges alátámasztás: A nyerges alátámasztással kapcsolatos számítások a merevítetlen és a merevített nyerges alátámasztásra egyaránt kiterjednek. A külső és belső merevítő gyűrű kerülhet a nyereg alá és a nyereg mellé, de alkalmazható integrált merevítő gyűrű és csuklós alátámasztás is. Az ellenőrző számítás tetszőleges terhelésre elvégezhető, beleértve a szél és földrengés okozta terheléseket is.

support_bracket.gif

Patával alátámasztott álló edények: A programba számos pata konstrukciót beépítettek, amelynek geometriája egyszerűen megadható. A számítás két alapesetre (üzemi/tervezési és vizsgálati terhelés) ellenőrzi a nyomástartó edényt, de további terhelési eseteket is megfogalmazhatók.

support_legs.gif

Lábakkal alátámasztott álló edények: Az alátámasztásra vonatkozó számítás mind függőleges, mint ferde lábakra elvégezhető. A program ellenőrzi mind a nyomástartó edény, mind a láb feszültségeit és vizsgálja a láb kihajlásának lehetőségét is. A számítás két alapesetre (üzemi/tervezési és vizsgálati terhelés) automatikusan elkészül, de további terhelési eseteket is lehet definiálni.

compon9.gif

Csőkötegfalak: A csőkötegfallal kapcsolatos számítások úszócsöves, U-csöves és fix csőkötegfalas hőcserélőkre egyaránt érvényesek. Ez utóbbiakban kompenzátor is figyelembe vehető. A számítás meghatározza a csőkötegfal és a karimás rész szükséges falvastagságát, a csövekben ébredő feszültségeket, a csövekből a csőkötegfalra átadódó terheléseket és a maximális megengedett terheléseket. A számítás mindkét oldali korróziós hatással számol.

tubebundle.gif

Csőköteg: A program a csőköteget belső és külső nyomásra egyaránt ellenőrzi és meghatározza a csőköteg tömegét és súlypontját is. A csőkötegről tovább feldolgozható rajz is készíthető.

compon10.gif

Úszófejek: Az ellenőrzés az úszófej fedelére és karimájára terjed ki. A karima egyaránt lehet hagyományos tömítési megoldású és teljes homlokfelületén felfekvő kialakítású. A fedél ellenőrzése mind a belső, mind a külső nyomásra kiterjed. Az ellenőrzés PD5500 esetén a 3.5.6. fejezeten alapul a 3.5-36. ábra szerinti kialakításokra, az EN13445 szerinti számítás alapja a szabvány 12. fejezete.

lift_lug.gif

Emelőfülek: A program tartalmazza az emelőfülek és emelőcsapok ellenőrzését. Az ellenőrző számítás meghatározza mind a nyomástartó edény, mind a fül és csap feszültségeit, és a kapott eredményeket összeveti a szabványos megengedett értékekkel.

userspc.gif

Felhasználó által definiált alkotóelemek: a felhasználónak módjában áll tetszőleges, saját alkotóelemeket is definiálni és a számítási modellbe illeszteni. Ehhez a tömeg, a térfogat, a súlypont és a szerkezetrész x, y, és z síkra vetített kontúrjának megadása szükséges, amelyből a program igény szerint építi be a felhasználó által megadott külső vagy belső szerkezeti elemet (létrát, platformot, stb.). Az így definiált felhasználói komponensek járulékos hatásait a számítás figyelembe veszi a szerkezet tömegének, térfogatának és súlypontjának meghatározása során, tekintettel van rájuk a tornyokra ható külső terhelések (szél, földrengés) hatásainak vizsgálatában, valamint a deformációk és a sajátfrekvencia kiszámítása során is.

fatigue.gif

Élettartam szilárdság: A kifáradásra történő ellenőrzés állandó és változó terhelés-amplitúdó mellett egyaránt elvégezhető a VVD programmal. A számítás az általános terhelési adatokra és az egyes szerkezetrészek specifikus adataira épül, és minden szerkezetrészre meghatározza a megengedett ciklusszámot. Változó amplitúdójú terhelés esetén a program figyelembe veszi a terhelések kumulatív hatásait is, és a megengedett ciklusszámot ennek alapján határozza meg. Az élettartam szilárdsággal kapcsolatos számítás a szükséges kiinduló adatokat az egyes szerkezetrészek szilárdsági ellenőrzésének eredményeiből automatikusan generálja.

compon12.gif

Tornyok ellenőrzése: A VVD program tornyok és függőleges elrendezésű készülékek esetében, a hagyományos számításokon túlmenően, ellenőrzi a külső terhelések hatásait is. Az ellenőrzés a szél- és szeizmikus terhelés statikus hatását párosítja az egyéb terhelésekkel, amelyek az önsúly és hasznos tömeg, az üzemi folyadékoszlop-magasság, és a belső/külső nyomás, amelyet a tervező további terhelésekkel is kiegészíthet. Ilyen terhelések a töltettartó tálcák tömege, a külső csőcsatlakozások okozta erők és nyomatékok, valamint a létrák és platformok tömege. A torony szállítása, felállítása és próbanyomása közben fellépő terheléseket, valamint az üzemi terheket a program 7 alapterheléssel és 5 terhelési esettel veszi figyelembe, a szél- és szeizmikus terhelésekre is figyelemmel. A kültéri tartályokra ható terhelések (például a szélterhelés) a tartály magassága mentén változó értékek. A szeizmikus (és egyéb gyorsulásból származó) nyíró hatások a szerkezetrészek (övek) tömegei alapján, a tartály hossza mentén kerülnek meghatározásra. A feszültségeket a program főszabályként az övek alsó síkjában határozza meg. Kivételt képeznek ez alól a kúpos övek, amelyekben az ellenőrzésre kerül a felső sík is. Fontos ellenőrzési pont a szoknya csatlakozási pontja, ahol a toronyszerkezetre ható erők hajlítófeszültséget okoznak. Ezen a helyen az ellenőrzés a belső és külső nyomásra egyaránt kiterjed, ugyanis ezek a hajlító hatással kombinálva eltérő nagyságú eredő feszültségeket eredményeznek. A program belső nyomásnak a toronytető gáznyomását tekinti, amelyhez hozzáadódik az üzemi/vizsgálati közeg hidrosztatikus nyomása. A feszültségszámítás a torony minden övére és az összes terhelési esetre kiterjed. A PD5500 szerinti feszültségszámítás az A3.5, A3.6 és B mellékleteken alapul, az EN13445 szerinti feszültségszámítás alapja a 16.14.6. és 16.14.7. pont. Az elmozdulások minden terhelési esetre meghatározásra kerülnek. A programmal tetszőleges számú, különböző átmérőjű és falvastagságú, eltérő rugalmasságú és egyenetlen tömegeloszlás tartályöv modellezhető. A nyíróerőket, a nyomatékokat és az elmozdulásokat egy numerikus integráláson alapuló algoritmus határozza meg a torony z magassága mentén. Az igénybevételeket a program grafikusan is megjeleníti x és y irányban egyaránt. A számítás meghatározza a toronyszerkezet első sajátfrekvenciáját és összehasonlítja a szél okozta terhelésekkel, annak eldöntésére, hogy a szél okozta rezgések okozhatnak-e problémákat a szerkezetben.